Bugun...PÜTÜRGELİ TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI BAHATTİN TURAN

Bahattin TURAN :23 Nisan 1959 Yılında Malatya’nın Pütürge İlçesine bağlı Arıtoprak köyünde dünyaya geldi

facebook-paylas
Güncelleme: 07-08-2018 01:35:43 Tarih: 06-08-2018 21:31

PÜTÜRGELİ TÜRK HALK  MÜZİĞİ  SANATÇISI  BAHATTİN TURAN

 

,,,

BAHATTİN TURAN 


TRT İZMİR RADYOSU THM SES SANATÇISI

BAHATTİN TURAN ÖZGEÇMİŞ

   

            Bahattin TURAN :23 Nisan 1959 Yılında Malatya’nın Pütürge İlçesine bağlı Arıtoprak köyünde dünyaya geldi.Müzik yaşamına amcası ile birlikte su kabağından yaptığı bir bağlama ile başladı . İlkokulu bitirdikten sonra müziğe duyduğu ilgi ve kendini bu dalda yetiştirme düşüncesi O’nu İstanbul’ un yollarına düşürdü.Bir yandan çalışıp diğer yandan eğitimini sürdürürken tüm olanaklarını müzik alanında kendini yetiştirmek amacına seferber etti ve 1978 yılında ilk kaseti Batı Plak tarafından yapıldı.Bunu bir yıl sonra bir Long Play takip etti.Daha sonraki yıllarda yaptığı  çalışmaları sonucunda çoğu kendi bestelediği eserlerden oluşan , “Sevdiğim Belalım”,”Gün Bugündür”,”Şiro Çayı “ adlı  üç albüm daha yaptı.

 


 

1982 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde Subay Ordu Evinde vatani görevini yaptıktan sonra İzmir’e  yerleşmeye  karar  verdi. Aynı yıl İzmir/Bornova’da bir müzik dershanesi açarak, bağlama başta  olmak üzere ses eğitimi, nota eğitimi ve repertuar dersleri vermeye başladı. Dershane çalışmalarının yanı sıra İzmir'in çeşitli müzikhollerinde yıllarca sahne aldı.

1983 yılında İzmir Radyosu’nun açtığı Mahalli Ses Sanatçısı sınavını kazanarak zaman zaman radyoya gidip bantlar yapmaya başladı. O günlerde İzmir Radyosu’nda Türk Halk Müziği Müdürü görevinde bulunan Nejat BATIGÜN ile tanıştı. Gerek halk müziği  ve gerekse sanat müziği alanında, repertuar ve   teorik açıdan,  Nejat BATIGÜN’den  destek aldı.Yine Batıgün’ün teşvikiyle 1987 yılında  TRT İzmir Radyosu’nun açmış olduğu Türk Halk Müziği Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavına katılarak başarı gösterdi ve  İzmir Radyo’sundaki  ses sanatçısı görevine atandı.

            Halk müziği dalında derleme çalışmaları ve sanat müziği dalında beste denemeleri oldu.Yaptığı bestelerden bazıları sanatçılar tarafından seslendirilerek TRT yayınlarından da onay aldı.1993 yılında”Yeni Bağlama Metodu” adlı ilk kitabı yayımlandı.Bu kitabı daha sonraki yıllar içinde yazdığı “Türk Sanat Müziği Genel Bilgiler”,”Çöğür Metodu”,”Ud Metodu”,”Okullarda Bağlama Eğitimi Metodu”,”Samahlarımız”,”Bona Metodu” ve “Deyişlerimiz” adlı 7 adet kitabı izledi.TRT İzmir Televizyonunda yayınlanan Bora UÇAR’ın yönettiği “Bir Usta Bir Saz” adlı programın  konuk ağırlamak sureti ile bir süre sunuculuğunu  yaptı.TRT  Radyo Türkü kanalında,İzmir radyosunca yayınlanan Egeden programı içinde  bir yıl boyunca ,yaklaşık 230  bölümden oluşan , “Sevdamız  Avazımız “ adlı bir program hazırlayıp sundu. Ayrıca önemli kültür mirasımız olan halk müziğimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek için, TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Çocuk Korosu’nun yıllarca eğitmenliğini yaptı.Sanatçı çok sayıda amatör korolar çalıştırdı.ilk çalıştırdığı koro 1984 yılında kendi dershanesinde kurduğu Türk halk müziği korosudur.O günlerden bu güne İzmir'de çeşitli kurumlara ait amatör koroları çalıştırdı ve halen bu  çalışmalarına  devam etmektedir.    

        1993 yılında  Ali Ekber ÇİÇEK ile tanışması Bahattin TURAN’ın hayatına başka bir boyut kazandırdı. Değerli sanatçının vefatına kadar on üç yıl süren dostlukları  o kadar derinleşti ki  Ali Ekber ÇİÇEK ,Bahattin TURAN’dan manevi oğlum diye söz ederdi. Birlikte radyo ,televizyon programlarında ve birçok dost meclisinde çalıp söyleyerek usta ile meşk ettiler. Bu süre içerisinde  Ali Ekber ÇİÇEK’in sanatsal birikiminin ve bağlama tavrının Bahattin TURAN’a büyük katkıları olmuştur. Sanatçı,Ali Ekber ÇİÇEK'in kendi  isteği üzerine ”Haydar Haydar” adlı ölümsüz eserinin notaya alınması işlevini üstlenerek başarı ile tamamladı. Yine ustanın çeşitli plak ve kaset gibi eski kayıtlarını inceleyerek zaman zaman da Çiçek 'in kendi sazından ve de sesinden bizzat dinleyerek ortalama 62  civarında eserini derleyip notaya aldı.

 

            Hemen hemen bütün yörelerin türkülerini severek icra eden Bahattin TURAN geniş bir repertuara sahiptir ve  bugüne kadar TRT mikrofonlarında 2000 civarında halk türküsü seslendirmiştir. Bu eserlerden 1500 tane kırık havanın ve 250 civarında da uzun havanın ses kayıtları, kendi özel  arşivinde mevcuttur.Ayrıca arşivinde , Türk halk müziği ağırlıklı olarak, TRT sanatçıları, Halk ozanları, Kaynak kişiler ve Uzun havaların ses kayıtları  da bulunmaktadır.  

 

 

 Sanatçının yaşam öyküsü ünlü çocuk öyküleri yazarı Lütfi GÜLŞEN  tarafından "Bir Çocuğun Hayat Başarısı" adlı çocuk romanı olarak kaleme alınmıştır.

 

              Evli ve üç çocuk babası olan Bahattin TURAN, halen İzmir Radyosundaki görevine ve araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

  
                "BİR ÇOCUĞUN HAYAT BAŞARISI" adlı çocuk kitabının yazarı, LÜTFİ GÜLŞEN dir.
Yazar, bu kitapta Bahattin TURAN'ın yaşam hikayesini anlatır.
              

 
YAZAR    LÜTFİ GÜLŞEN


  Yazar Lütfi GÜLŞEN (Bahattin TURAN kendisine  Lütfi Baba der )'e  Bahattin TURAN bir sohbette,"Ben buralara tamamen kendi azim ve gayretimle geldim,  hayatımı yazsalar roman olur" der.Lütfi GÜLŞEN o zaman aklına koyar ve  bu örnek yaşam başarısı bir  çocuk kitabı olmalıdır der.Sonra bir mektup notu ile kitap için istediği bilgileri sıralar, verir sanatçıya.Sanatçının yardımcısının kaleme alıp hazırladığı kitap için notlardan alıntılarla,yazarla birlikte çalışma yapılarak
 kitap yazılır yayımlanır...
Dilerseniz biz de bu kitap notlarının bazı bölümleriyle şöyle bir geçmişten günümüze sanatçımızın anılarında yolculuk yapalım.....,

Ramazan   ve Fatma TURAN


                Yıl 1959 Ramazan ve Fatma çiftinin 4. çocuğu, Malatya ilinin, Pötürge ilçesinin, Artoprak köyünde dünyaya geldi. 2 kız 1 oğlan Bahattin TURAN’dan önce doğmuş, 2 kız 1 oğlan da Bahattin TURAN’dan sonra doğmuştu. Bahattin TURAN  ortada terazinin ibresi gibi olmuştu. 7 çocuklu bir aileden geliyordu, 7 sayısı uğurlu sayısıydı.Doğduğu gün yoncaların ilk hasat günleriydi. Özgürlüğüne düşkün olan bu bebeği annesi bir türlü kundak içinde tutmayı başaramamış, Höllük’ü dağıtıp her tarafından ayaklarını çıkarmıştı. 7 çocuklu aile dedik ama bu aile bir çekirdek aile değildi. Bahattin TURAN’ın dedesi zamanında Rüştüye bitirmiş, babasının vefatı üzerine mesleğini yapamamış köyüne arazilerin başına dönmek zorunda kalmış ve evlenerek yaşantısını burada sürdürmüştü. Ancak bu kültürlü kişiliği ve ailenin Haskefoğulları lakabı ile bilinen, çevrenin ileri gelen ailelerinden olmasının verdiği özellikler nedeniyle Bahattin TURAN’ın dedesi çok saygın, fikri sorulan sözü geçen önemli insanlardandı. Osmanlıca ve Türkçeyi, Arapçayı iyi bilen okuyup yazabilen bir kişi idi. Çocuklarını da bu kültürle yetiştirmişti. Odası hergün misafirlerle dolup taşan dede Turan, bu büyük odada,adeta bir eğitim, danışma, uzlaşma yeri, köy odası gibi bir  ortam yaratmıştı. Bahattin TURAN da bu kültür ile bu sosyal ortamda ve küçükten hayat okulunda kendisini yetiştirmeye başlamıştı.Babası Ramazan TURAN  askere gittiğinde bölüğünde okuma yazma bilen birkaç kişiden birisi olarak, her hafta sonu bölüğünün sılaya hasret dolu mektuplarını yazma görevinin gönüllüsü olmuştu.

 
Bir de amcası vardı Bahattin TURAN’ın. Kolları bir hastalık nedeniyle felç olan, ancak ayakları ile harika resimler yapan, çok kitap okuyan, çok güzel sesi ile türküler söyleyen amca Sabri TURAN. Bu amca Bahattin TURAN’a senin sesin çok güzel sen iyi bir sanatçı olacaksın derken, dede TURAN hayır, kuran okusun güzel sesini hafız olarak değerlendirsin diyor… Baba TURAN ise iki tarafın düşüncesine de sessiz çekimser kalıyor, fakat her şehre çıkışında kendisine bağlama getirmesini ısmarlayan Bahattin TURAN’ın isteğini ise bir türlü yerine getirmiyor, eli boş dönüyordu…  Bahattin TURAN okul çağına gelene dek bağlamaya kavuşamadı böylece…

 
Okul hayatına 6 yaşında başlayan Bahattin TURAN, yaptığı güzel resimleri ve güzel sesiyle  okuduğu türkülerle  sınıfın gözdesi, okulunun en popüler öğrencisi oluvermeyi başarmıştı .Okul köye5 km mesafede bir yerde idi. 1 saat süren kötü arazi koşulları ile çetin bir yolu vardı okulun.
 
Yıl 1965 dede Abuzer TURAN radyo alıp evin baş köşesine yerleştiriyor. Bu radyo lambalı Phlips markalıdır. Babaanne en güzel dantel örtüsünü örterek süslüyor bu sihirli kutuyu ve bu sihirli kutudan yükselen sesler, Aşık daimi, Ali Ekber Çiçek, Nezahat BAYRAM… Muzaffer AKGÜN, Nurettin DANDALAOĞLU, Muazzez TURİNG, Nida TÜFEKÇİ, Neriman ALTINDAĞ … vs. daha nice değerli halk müziği sanatçıları. İşte yüreğine müziğin en temel tohumlarını bu sesleri dinleyerek ekiyor  Bahattin TURAN … Sonraları boy boy filiz verecek, fidan olacak, ağaç olacak kök salacak, meyveye dönecek bu tohumlar…
 
 
İlkokul 5. Sınıfa geldiğinde çok sevdiği küçük amcasına, ben artık bağlama çalmayı çok istiyorum, bana da bir bağlama yapalım, babam bana bağlama almayı hep unutuyor diye çok ısrar etti. Amcası Sabri,  devamlı kitap okuyan, kültürlü, duygulu, sevecen ve sanat yönü çok gelişmiş, her konuda yetenekli, mükemmel resimler yapan bir insandı. Ancak ortaokul çağlarında iken bir hastalık yüzünden parmaklarından başlayarak her 2 koluna da felç gelmişti. Tüm yukarıda anlatılan becerileri 2 ayağı ve ayak parmakları ile yapan, mucizeleri ayakları ile yaratan bir insandı. Bahattin’in bağlamaya olan tutkusunu iyi bilen amcası baktı ki bu işin kurtuluşu yok “sen bir su kabağı bul getir sanırım sana bir bağlama yapabiliriz” dedi. Bahattin yüreğinde kabaran sevinç ve heyecan coşkusu ile su kabağını bulup amcasına getirmişti. Kabağın üstünü kesti amcasıyla birlikte. Bir de komşu Ramazan GEZGİN’in yardımı ile sap taktılar. Göğsüne bir oğlak derisi gerip kapak oluşturdular. Kızgın demir ile 3 tane burgu yeri delerek, perdelerini de ince yumuşak bakır telden bağladılar. Tellerini ise buldukları bir telefon kablosunun içindeki üç tane çelik telden oluşturdular.

 
Bahattin’in hayalinde okumak, kendini geliştirmek, iyi bir meslek sahibi olmak, iyi bir sanatçı olmak vardı ve bu hayallerinin bu küçücük köyde gerçekleştirilemeyeceğini biliyordu. Karar vermişti İstanbul’a gidecekti. Her fırsatta bu isteğini ailesine dile getirmeye başladı. Uzun uğraşlardan sonra  Ailesi kafasına koyduğunu yapacağını anladığı oğullarının bu isteğine gönülsüz, razı oldu .

 
1972 senesi Kasım ayında İhsan ÖZTÜRKMEN ile birlikte otobüse binip İstanbul’a doğru yola çıkmıştı nihayet… 
 
Unkapanı İMÇ bloklarında konfeksiyonda iş bularak çalışmaya başlayan Bahattin 3 ayda masraflarından arttırdığı para ile bir tane BAĞLAMA satın aldı ve nihayet bir bağlama sahibi olabildi. Bir yıl kadar kaldığı bekar odasından daha iyi koşullarda kalabileceği başka bir bekar odasına taşındı. İşten gelir gelmez her akşam, aldığı bağlaması ile buluşup saatlerce çalıyordu.
 
 İşyerinde birlikte çalıştığı bir arkadaşı vesilesi ile Adıyamanlı mahalli sanatçı Kenan YETİŞ ile tanıştı. Kenan YETİŞ Bahattin’in bağlamasını çok beğenerek sen de benim grubumda çal dedi. Böylece aktif sanat hayatına Unkapanı’nda Haydar Sinemasında sahne alarak başlamış oldu.
 
 Bir akşam Kenan YETİŞ ile onun evinde yaptığı provanın sonunda gece saat bir buçukta, Yavuz Selim’den Süleymaniye’ye minübüs bulamayıp yürüyerek gelmek zorunda kalmıştı. Elinde bağlaması ile yürürken Fatih Camiinin avlusunda köpeklerin saldırısına uğradı. Bağlamasına bir şey olacak diye öyle korkmuştu ki, kendisini hiç düşünmemişti bile… bağlamasını yukarıda tutuyor, köpekleri kovalamaya çalışıyordu, neyse ki köpekler başka bir köpeğin peşinden koşarak gitmişlerdi. Bu da O’na unutamadığı bir anı olarak kalmıştı… Bahattin daha sonraları sahnelerde kendisi de ses sanatçısı olarak çalıp okumaya başladı.  ŞEVKET ÖZER
Aksaray’da bir gün terzi Osman SEZGİN aracılığı ile Batı Plak’ın sahibi Şevket ÖZER ile tanıştı. Şevket günümüz plakçılarından Şahin ÖZER’in babasıydı ve iyi bir plakçıydı. Yıl 1978 bu tanışmanın peşinden Bahattin TURAN  ilk kasetini Batı Plakta yaptı.   Daha sonraları İstanbul’un çeşitli yerlerinde sahne almaya devam etti. 1980 yılında ise Batı Plak aracılığı ile Taç Plak’ın sahibi olan Lütfü SÜTŞURUP tarafından ilk Long Play’ı yapıldı (Uzun Çalar). Bu plakta okuduklarından 5 tanesi de kendi bestesiydi. Derken askerlik günleri geldi çattı. 12 Eylül Darbesi nedeniyle de müzik piyasası da bundan nasibini alarak sarsılmıştı. Plaktan beklenilen sonuç alınamadı. 


     ASKERLİK
Mart 1981 Edremit 19. Piyade Tugayında askerlik görevine başladı. Üç haftalık kısa eğitimden sonra Edremit Subay Orduevinde acemi birliğinden seçilen 12 kişilik devre arkadaşı ile birlikte müzisyen olarak Edremit Subay Orduevine görevlendirildi. . Askerlik anıları anlatmakla tükenmez ama Bahattin’in unutamadığı bir anısı vardı. Bir akşam Orduevinde program için sahne almadan önce, sazların son kontrollerini ve akortlarını yaptıkları sırada, başçavuşları gelerek napıyorsunuz elinizi çabuk tutun, biraz sonra sahneye çıkacaksınız demiş ve gençlerden akort yapıyoruz cevabını almıştı. Başçavuş tamam bırakın şimdi akordu programdan sonra yaparsınız demekle Bahattin’in yaşamında unutulmaz güzel bir anısı olmayı başarmıştı. Tugay komutanı Necdet ÖZCAN ve Eşi Aynur Hanım başta olmak üzere tüm komutanları tarafından  sevilen  müzisyen olarak askerliğini 1982 Ekim ayında tamamlayıp terhis oldu


      İZMİR
Terhisten sonraki zamanlarda İzmir’e askerlik arkadaşı Murat AKAYDIN ve İbrahim SAĞLAM'ı ziyarete geldi. İzmir’e ilk gelişiydi.Bu şehri çok sevdi ve buraya yerleşmeye karar verdi.1982 Yılının Kasım ayında arkadaşı Murat AKAYDIN ile birlikte ilk müzik dershanesini açtı. Akşamları ise sahnelerde program yapıyordu.Daha sonra öğrenci potansiyelini çoğaltarak   Müzik Kurumlarına ve özel kurumlara çok sayıda öğrenciler yetiştirdi.
    
           

-Işığa doğru koşan bir çocuk gördüm 

Gözleri karaydı, çakmak çakmak.

İnce uzun bir fidandı…Dayandı bütün fırtınalara,

Elleriyle ,tırnaklarıyla tutunmuştu kökü toprağa,

Şimdi, güçlü bir ağaçtı o fidan,

Gölgesinde ne sevdalar ağırlayan…

Meyveye dönmüş bir ağaç.

Işığa doğru koşan bir çocuk gördüm,
adı Bahattin TURAN…

Aslında, peşinden koştuğu ışık…
                         Onun gözlerinin içindeydi…                                                                          
                                       

 

   İZMİRDE YAŞAM....,

 NEJAT BATIGÜN İLE TANIŞMA...NEJAT BATIGÜN VE AYŞE YAZGAN
 
BATIGÜN İLE BİRLİKTE BODRUM...

 
 
1984 Yılında İzmir Radyosunun açtığı ön  dinleme sınavını kazanarak TRT nin Mahalli Sanatçısı oldu.Zaman zaman Radyoya giderek bantlar yapmaya başladı.Yine böyle bir kayıt sırasında Sanat yaşamına yön verecek olan kişi olan,Nejat BATIGÜN ile tanıştı.Nejat BATIGÜN İzmir Radyosunda hem Halk Müziği Müdürü idi hem de bağlama sanatçısı olarak görev yapmaktaydı.Bona okuma tekniği başta olmak üzere , Türk Müziği ile ilgli sanatçının  kendisini yetiştirmesinde Nejat BATIGÜN’ün büyük katkıları oldu.Usta kendisine  halk müziği ile ilgili  özel notlarından oluşan el yazması kalın ciltli  defterini  vererek “bunu ezberle öğren ve sonra bana gel” demişti.1986-87 Yıllarına kadar bu defter ve başka kaynak kitaplarından  çalışmalarını sürdüren Bahattin TURAN, Nejat BATIGÜN’e giderek defteri teslim etti ve elimden geleni yaptım dedi.Aynı yıl yani 1987 ‘de İzmir Radyosunun açtığı THM yetişmiş ses sanatçısı sınavını kazanarak kadrolu sanatçı olarak TRT ‘deki görevine başladı.
 
                                                                                                      
 
   HÜSEYİN İNCE
 
              Dç.Dr. Hüseyin ince ile 1983 yılında tanıştı.Dershaneye oğlu Bilsev'e bağlama dersi aldırmak        için gelmişti.Hüseyin İNCE nin batı müziği konusunda çalışmaları vardı ve Akordeon çalıyordu.Bu tanışmadan sonra dostlukları gelişti ve sık sık bira araya gelip meşk             ederlerdi. halk müziğinde çok seslilik konusunda  ve repertuarını geliştirmesi konusunda                 Hüseyin İNCE nin Bahattin TURAN'a katkıları olmuştur
 
              
         BAHATTİN TURAN'IN KENDİ ANLATIMIYLA

ALİ EKBER ÇİÇEK İLE TANIŞMA 
 
Yıl 1994 aylardan muhtemelen Ağustos.Küçüklüğümden bu yana dinleyip hayranı olduğum Ali Ekber ÇİÇEK 'in Istanbul radyosundan emekli olup Balıkesir 'in Karaağaç beldesine yerleştiğini duymuştum.O zamanlar Akçay'da benim de yazlığım vardı.Akçay'da tatilde bulunan İzmir Radyosundan ses sanatçısı ablamız Nazan Balkır beni arayıp sana bir sürprizim var,çay bahçesine gel dedi.
 
Gittiğimde Ali Ekber ÇİÇEK ile eşi Nazan hanımın yanında oturuyor idi.Orada tanışıp sohbet ettik aynı gün akşam da Edremit'in Çamcı köyünde bir davete birlikte katıldık.Uzun yıllar sürecek olan dostluğumuzun temelinin atıldığı gün işte o gündür.
Daha sonraları birlikte bir çok televizyon radyo programlarında yer aldık,dışarıda birlikte sahne paylaştık.Bana manevi oğlumdiyecek kadar benim de O'nu babam gibi göreceğim kadar derinleşip gitti dostluğumuz...
Tüm insanlara yetecek  kadar ,tüm canlıları sevecek kadar büyük yürekli hocamı sevgi ve rahmetle anıyorum...Işığınla aydınlanmaya ...yolunda yürümeye devam edeceğiz.....
 

Kaynak:www.bahattinturan.comBu haber 227 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MÜZİK Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 17 10 2 5 22 8 35 +14
2 Trabzonspor 17 8 4 5 32 22 29 +10
3 Yeni Malatyaspor 17 8 4 5 26 16 29 +10
4 Kasımpaşa 17 9 6 2 37 28 29 +9
5 Galatasaray 17 8 4 5 30 21 29 +9
6 Antalyaspor 17 8 6 3 19 21 27 -2
7 Beşiktaş 17 7 5 5 28 23 26 +5
8 Atiker Konyaspor 17 6 4 7 23 20 25 +3
9 Sivasspor 17 6 5 6 24 23 24 +1
10 Göztepe 17 7 9 1 18 19 22 -1
11 Bursaspor 17 4 4 9 17 17 21 0
12 MKE Ankaragücü 17 6 9 2 17 26 20 -9
13 Kayserispor 17 5 8 4 15 25 19 -10
14 Alanyaspor 17 5 9 3 13 22 18 -9
15 Akhisarspor 17 4 8 5 19 26 17 -7
16 BB Erzurumspor 17 3 7 7 16 22 16 -6
17 Fenerbahçe 17 3 7 7 16 24 16 -8
18 Çaykur Rizespor 17 1 7 9 19 28 12 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 8 7 0 1 19 2 22
2 Denizlispor 9 6 1 2 18 6 20
3 Ümraniyespor 9 6 2 1 13 7 19
4 Eskişehirspor 9 4 1 4 10 8 16
5 Altınordu 9 4 2 3 14 7 15
6 Hatayspor 9 4 2 3 11 5 15
7 Gazişehir Gaziantep FK 9 4 3 2 14 8 14
8 İstanbulspor 8 4 2 2 15 14 14
9 Osmanlıspor FK 9 4 4 1 9 9 13
10 Adana Demirspor 9 3 3 3 14 9 12
11 Adanaspor 8 3 2 3 11 7 12
12 Balıkesirspor Baltok 8 3 3 2 7 8 11
13 Giresunspor 8 3 4 1 10 11 10
14 Boluspor 8 2 3 3 9 9 9
15 Afjet Afyonspor 8 2 4 2 11 14 8
16 Elazığspor 8 2 4 2 11 14 8
17 Altay 8 2 5 1 8 10 7
18 Kardemir Karabükspor 9 0 7 2 5 19 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 8 7 0 1 21 3 22
2 Tuzlaspor 9 7 1 1 20 3 22
3 Fatih Karagümrük 9 6 1 2 20 8 20
4 Menemen Belediyespor 9 6 1 2 23 13 20
5 Şanlıurfaspor 8 5 0 3 11 5 18
6 Sivas Belediyespor 9 5 2 2 16 11 17
7 Kırklarelispor 9 4 1 4 14 7 16
8 Pendikspor 8 4 1 3 15 11 15
9 Tarsus İdman Yurdu 8 4 2 2 16 14 14
10 Etimesgut Belediyespor 8 3 1 4 10 8 13
11 Darıca Gençlerbirliği 9 3 3 3 8 6 12
12 Zonguldak Kömürspor 8 3 3 2 8 9 11
13 Kahramanmaraşspor 9 3 5 1 6 11 10
14 Bak Spor 8 2 3 3 9 14 9
15 Konya Anadolu Selçukspor 8 1 2 5 12 15 8
16 Bandırmaspor 8 2 4 2 7 10 8
17 Fethiyespor 9 1 3 5 6 12 8
18 Tokatspor 9 1 6 2 4 13 5
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 8 6 2 0 21 6 18
2 Nevşehir Belediyespor 8 5 0 3 21 9 18
3 Nazilli Belediyespor 8 5 0 3 17 7 18
4 Hekimoğlu Trabzon 8 5 1 2 11 6 17
5 Silivrispor 8 5 2 1 11 3 16
6 Karaköprü Belediyespor 8 5 2 1 15 8 16
7 Tire 1922 8 4 0 4 13 6 16
8 Ergene Velimeşe 8 4 1 3 13 6 15
9 Kozan Belediyespor 8 3 1 4 10 7 13
10 Yomraspor 8 3 1 4 9 7 13
11 Batman Petrolspor 8 3 2 3 10 10 12
12 Artvin Hopaspor 8 2 1 5 7 3 11
13 Gebzespor 8 2 2 4 8 5 10
14 Büyükçekmece Tepecikspor 8 3 4 1 9 11 10
15 Erzin Belediyespor 8 2 3 3 12 10 9
16 Erbaaspor 8 0 4 4 4 8 4
17 Körfez Spor Kulübü 8 0 6 2 5 18 2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2019 Akhisarspor vs Beşiktaş
 20/01/2019 Alanyaspor vs Sivasspor
 20/01/2019 Antalyaspor vs Kayserispor
 20/01/2019 BB Erzurumspor vs Atiker Konyaspor
 20/01/2019 Bursaspor vs Fenerbahçe
 20/01/2019 Galatasaray vs MKE Ankaragücü
 20/01/2019 Kasımpaşa vs Çaykur Rizespor
 20/01/2019 Trabzonspor vs Medipol Başakşehir
 20/01/2019 Yeni Malatyaspor vs Göztepe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2019 Adana Demirspor vs Kardemir Karabükspor
 20/01/2019 Afjet Afyonspor vs İstanbulspor
 20/01/2019 Altınordu vs Balıkesirspor Baltok
 20/01/2019 Elazığspor vs Adanaspor
 20/01/2019 Eskişehirspor vs Giresunspor
 20/01/2019 Gazişehir Gaziantep FK vs Denizlispor
 20/01/2019 Hatayspor vs Gençlerbirliği
 20/01/2019 Osmanlıspor FK vs Boluspor
 20/01/2019 Ümraniyespor vs Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/01/2019 Bak Spor vs Tarsus İdman Yurdu
 19/01/2019 Fethiyespor vs Şanlıurfaspor
 19/01/2019 Menemen Belediyespor vs Fatih Karagümrük
 20/01/2019 Kahramanmaraşspor vs Bandırmaspor
 20/01/2019 Sivas Belediyespor vs Pendikspor
 20/01/2019 Kırklarelispor vs Etimesgut Belediyespor
 20/01/2019 Tokatspor vs Darıca Gençlerbirliği
 20/01/2019 Tuzlaspor vs Konya Anadolu Selçukspor
 20/01/2019 Zonguldak Kömürspor vs Manisa BBSK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/01/2019 Silivrispor vs Hekimoğlu Trabzon
 20/01/2019 Artvin Hopaspor vs Körfez Spor Kulübü
 20/01/2019 Karaköprü Belediyespor vs Batman Petrolspor
 20/01/2019 Ergene Velimeşe vs Erbaaspor
 20/01/2019 Gebzespor vs Şile Yıldızspor
 20/01/2019 Kozan Belediyespor vs Erzin Belediyespor
 20/01/2019 Nevşehir Belediyespor vs Yomraspor
 20/01/2019 Tire 1922 vs Büyükçekmece Tepecikspor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

PÜTÜRGE BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN ?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI